poniedziałek, 24 Cze 2024
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Joomla Templates and Joomla Extensions by joomla2you.Com

Kościół p.w. św. Stanisława Bpa w Czeladzi Wielkiej

Czeladź Wielka – Dorf Tscheletz (1288), Czhelacz (ok. 1300), allodium…

Kościół p.w. św. Stanisława Bpa w Czeladzi Wielkiej Kościół p.w. św. Stanisława Bpa w Czeladzi Wielkiej

Kaplica w Płoskach

Kaplica w Płoskach Kaplica w Płoskach

Kościół p.w. św. Józefa Obl. NMP w Wąsoszu

  Neogotycki kościół w Wąsoszu pochodzi z końca XIX w.…

Kościół p.w. św. Józefa Obl. NMP w Wąsoszu Kościół p.w. św. Józefa Obl. NMP w Wąsoszu

Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu

Kościół to dawny zbór ewangelicki św. Mateusza. Jego budowę rozpoczęto…

Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu

Kościół p.w. NMP Królowej Świata w Sądowelu

Kościół p.w. MB Królowej Świata w Sądowelu wybudowany w 1822…

Kościół p.w. NMP Królowej Świata  w Sądowelu Kościół p.w. NMP Królowej Świata  w Sądowelu

Aktualności

Drukuj

Prymicje - Święto całej Parafii

dk jakub deperas 2 20170513 1061862894

PierwszaMsza odprawiana przez księdza nazywa się Mszą Prymicyjną i jest szczególnym wydarzeniem nie tylko dla neoprezbitera (nowo wyświęconego księdza), ale także dla całej wspólnoty parafialnej, z której on się wywodzi.

Dzień przed odprawieniem pierwszej Mszy Świętej, 27 maja o godzinie 10.00 w Archikatedrze Wrocławskiej przyjmę święcenia kapłańskie z rąk Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego, na które serdecznie wszystkich zapraszam do Katedry Wrocławskiej.

Obrzęd Święceń jest bardzo piękny i bogaty w symbolikę, dlatego z całego serca zachęcam do przybycia do Katedry na tę niepowtarzalną Mszę Świętą.

Na Liturgię Święceń składa się, między innymi, przysięga wyświęcanych, w tym złożenie swoich rąk w ręce Metropolity na znak posłuszeństwa.

Wzruszającym momentem jest Litania do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci do święceń modlą się leżąc krzyżem na posadzce katedry. Po Litanii następuje włożenie rąk wszystkich obecnych w świątyni kapłanów (około 200!) oraz modlitwa święceń wypowiadana przez Arcybiskupa. Cała Msza święta jest niezapomnianym wydarzeniem.

Muszę przyznać, że choć uczestniczę w niej od kilku lat, co roku przeżywam ją z wielkim wzruszeniem i radością. Zapewne jeszcze mocniej przeżyję ją w tym roku, kiedy to ja będę przyjmował święcenia kapłańskie.

Następnego dnia, 28 maja, już w mojej rodzinnej Parafii, w kościele Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu będę odprawiał pierwszą Mszę Świętą.

Przygotowywałem się do tego dnia przez przynajmniej ostatnie sześć lat w seminarium, (choć tak naprawdę to – przez całe życie), a samą oprawę Mszy świętej planowałem już od kilku miesięcy przy pomocy moich przyjaciół kleryków, w tym naszego kleryka Macieja Olejnika.

Wiem, że będzie to jeden z ważniejszych i najszczęśliwszych dni w moim życiu, a Msza święta będzie miała rzeczywiście piękną oprawę.

Sama Uroczystość rozpocznie się około godziny 11:30, kiedy wąsoski ksiądz Wikariusz przybędzie po mnie do mojego rodzinnego domu.

Gdy otrzymam błogosławieństwo od Rodziców, wspólnie wyruszymy w procesji do kościoła, gdzie w drzwiach świątyni przywita mnie ksiądz Proboszcz kanonik Jan Węgielski, a następnie przedstawiciele naszej Parafialnej Wspólnoty.

Po powitaniach, około godziny 12:00, rozpocznie się Msza Święta, podczas której będę modlił się również za całą Parafię, z której się wywodzę.

Na zakończenie Eucharystii udzielę wszystkim prymicyjnego błogosławieństwa, które dzięki specjalnemu przywilejowi ma moc błogosławieństwa papieskiego i daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Po błogosławieństwie ogólnym będzie możliwość uzyskania takiego błogosławieństwa indywidualnie poprzez podejście do ołtarza. Wtedy też będą rozdawane obrazki upamiętniające tę uroczystość.

Chcę też zauważyć, że poprzednia Msza Prymicyjna w naszej Parafii, sprawowana była przez księdza Zbigniewa Kowala, a miało to miejsce 13 lat temu – 23 maja 2004 r. A zatem jak widać nie zdarza się często okazja do uczestnictw w tej szczególnej Eucharystii.

dk jakub deperas 1 20170513 1738960503

Drodzy parafianie, zapraszam Was serdecznie na tę Mszę świętą, byśmy wspólnie przeżyli tę uroczystość.

Bardzo zależy mi na tym, by wspólnota parafialna, z której się wywodzę, i którą darzę serdecznymi uczuciami, towarzyszyła mi w tej ważnej dla mnie chwili i razem ze mną zanosiła modlitwę do Boga.

Na czas przygotowania do święceń kapłańskich polecam się Waszej modlitwie.

dk. Jakub Deperas

Nr konta parafii:
Bank Spółdzielczy
w Górze,
Oddział Wąsosz,
Rachunek nr:
52 8663 0007 0008 0020 4378 0001

117919
Dziś2
Wczoraj2
W tym tygodniu4
W tym miesiącu47
Ogółem117919
Twoje IP: 192.168.2.80
unix 0.0
Aktualnie 31